Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Föremålet för bolagets verksamhet är att direkt eller genom dotterbolag bedriva utvinning och tillverkning av samt handel med produkter och utrustning företrädesvis avsedda för byggnads-, installations- och anläggningsverksamhet, äga och förvalta fastigheter samt aktier och annan lös egendom samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 3 145 290 | 3 101 761 | 3 237 170 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 700 724 | 738 393 | 600 159 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 678 462 | 711 282 | 578 232 |
| Årets resultat (tkr) | 15 876 | 1 740 | -479 |
| Summa tillgångar (tkr) | 2 609 379 | 2 617 904 | 2 414 387 |
| Antal anställda | 326 | 349 | 353 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 3 145 290 | 3 101 761 | 3 237 170 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 700 724 | 738 393 | 600 159 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 678 462 | 711 282 | 578 232 |
| Årets resultat (tkr) | 15 876 | 1 740 | -479 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 1 376 246 | 1 358 899 | 1 254 747 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 1 233 133 | 1 259 005 | 1 159 640 |
| Tillgångar (tkr) | 2 609 379 | 2 617 904 | 2 414 387 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 512 167 | 496 291 | 494 551 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 301 255 | 283 234 | 285 159 |
| Avsättningar (tkr) | 283 684 | 277 863 | 254 917 |
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 1 512 273 | 1 560 516 | 1 379 760 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 2 609 379 | 2 617 904 | 2 414 387 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 2 323 | 2 211 | 2 745 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | 489 | 417 | 521 |
| Löner till övriga anställda (tkr) | 221 810 | 210 178 | 202 794 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 102 461 | 125 566 | 131 012 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 326 | 349 | 353 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 9 648 | 8 888 | 9 170 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 003 | 970 | 955 |
| Vinstmarginal | 22.3% | 23.8% | 18.5% |
| Soliditet | 27.9% | 26.8% | 29.0% |
| Kassalikviditet | 30.8% | 34.1% | 38.0% |
Heidelberg Materials Cement Sverige AB ingår i en koncern med 44 bolag. Moderbolag är Heidelberg Materials Sweden AB och koncernmoderbolag är Heidelberger Zement AG. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Heidelberg Materials Cement Sverige AB /Cementa
händelö gård
602 38 Norrköping
Heidelberg Materials Cement Sverige AB /Cementa
Skolgatan 6
624 48 Slite
Heidelberg Materials Cement Sverige AB /Cementa
storgatan 116
624 48 Slite
Heidelberg Materials Cement Sverige AB /Cementa
lilla bommens torg
411 04 Göteborg
Föremålet för bolagets verksamhet är att direkt eller genom dotterbolag bedriva utvinning och tillverkning av samt handel med produkter och utrustning företrädesvis avsedda för byggnads-, installations- och anläggningsverksamhet, äga och förvalta fastigheter samt aktier och annan lös egendom samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.